Październikowe porady, czyli jak przygotować ogród przed nadejściem chłodów

Ogród to miejsce, w którym życie - dosłownie i w przenośni - rozkwita szczególnie latem. Towarzyszą mu spotkania przy grillu, zabawy na świeżym powietrzu oraz różnorodne prace remontowe. Nadchodząca jesień to zatem świetna okazja do tego, by przygotować nasz ogród na chłodne dni.

 Idealne nawierzchnie w ogrodzie

Ciepły i słoneczny październik to idealna okazja do tego, by zatroszczyć się o nasz ogród przed zimą. Jednym z pierwszych i najczęstszych prac, które wykonujemy jest oczyszczenie wszystkich nawierzchni oraz ich impregnacja. Największym problemem jest zdecydowanie przerastająca roślinność, czyli mech i chwasty, które przedostają się przez fugi. Aby się ich pozbyć, warto je regularnie usuwać przez cały rok. Przed zimą najlepiej dodatkowo wykonać tzw. oprysk ekologiczny, który jest alternatywą dla środków chemicznych. Przygotowujemy go mieszając ocet z wodą w proporcji 2:1 i spryskujemy otrzymanym roztworem wszystkie chwasty.

Zaletą nawierzchni z kostki brukowej jest jej trwałość, wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości. Gwarancją długoletniej jakości i utrzymanie walorów estetycznych jest jednak odpowiednie użytkowanie oraz jego impregnacja. – Warto przed zimą wyczyścić kostkę brukową z tłustych plam i zabrudzeń, które mogą wsiąknąć do wewnątrz i trwale zmienić kolor. By uniknąć takich sytuacji należy ją regularnie czyścić. Dodatkowa impregnacja przed zimą podkreśli kolor kostki brukowej i zmniejszy jej nasiąkliwość – radzi Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

 GRUNTowne porządki

Październik to idealny miesiąc do tego by zadbać o nasz trawnik. Oprócz standardowego koszenia trawy warto pamiętać o jego napowietrzeniu. Dzięki takim zabiegom pielęgnacyjnym sprawimy, że szybciej zazieleni się on na wiosnę. Dodatkowo warto wcześniej zgrabić liście, które możemy wykorzystać jako kompost na rabaty. Taka warstwa liści świetnie sprawdza się jako izolator do utrzymania dodatniej temperatury, a jak wiadomo przymrozki jesienne zawsze zaczynają się od gruntu. Jeżeli jesteśmy posiadaczami w ogrodzie elementów małej architektury takich jak grill, ławki, donice czy altanki, warto pamiętać o ich zabezpieczeniu. Często te wszystkie konstrukcje wykonane są z betonu, ale posiadają małe elementy z drewna o których zapominamy. Działanie mrozu i opady śniegu mogą spowodować pęcznienie drewna. Aby tego uniknąć należy przykryć na zimę wszystkie urządzenia i budowle w ogrodzie.

 Zadbajmy o rośliny

 

Jesień to pora roku, w której bez żadnych obaw przed nadchodzącymi przymrozkami możemy sadzić średniej wielkości drzewa. To najlepszy okres, gdyż  roślina czując nadchodzącą zmianę temperatur będzie dążyła do intensywniejszej asymilacji w nowym gruncie. W październiku możemy także przystąpić do sadzenia takich roślin jak krokusy, narcyzy, tulipany czy hiacynty. Nie zaleca się sadzenia krzewów, gdyż mogą one łatwo przemarznąć. - Ważną rzeczą jest także przestawienie wszystkich donic z roślinnością w zadaszone miejsce, najlepiej blisko domu tak, aby uchronić je przed przymrozkami. Najlepszym wyborem będzie zakup donic betonowych bez dna. Swobodnie przepływająca woda do gruntu nie zamarznie i nie uszkodzi w ten sposób systemu korzeniowego rośliny – radzi ekspert  z firmy Jadar.